Ako vybrať telový olej?

Doprajte si kvalitnú prírodnú starostlivosť.

Doprajte si kvalitnú prírodnú starostlivosť.

Doba čítania 12 min.
Kateřina, redakcia Heureka.sk

Na čo sa zamerať

Typ pleti

Skôr než začnete skúmať konkrétne produkty, ujasnite si, aký máte typ pleti a čo potrebuje. Odpovede na tieto otázky vás nasmerujú na tú správnu cestu. 

  • Suchá pleť neprodukuje dostatok mazu. Z tohto dôvodu disponuje slabšou ochrannou vrstvou a je náchylná k tvorbe vrások. Siahnite po pleťovom oleji s hydratačnými a vyživujúcimi vlastnosťami – ideálne jojobovom, avokádovom či arganovom. 

  • Mastnú pleť na rozdiel od suchej charakterizuje nadbytok mazu, na ktorom sa usadzujú nečistoty a odumreté kúsky kože. Výsledkom sú upchaté póry a vznik akné. Mastnej pleti vyhovujú nekomedogénne oleje – inými slovami produkty, ktoré neupchávajú póry. Vhodným príkladom je hroznový, šípkový, rakytníkový alebo čajovníkový olej. 

  • Citlivá pleť sa vyznačuje sklonmi k podráždeniu a začervenaniu. V takýchto prípadoch odporúčame olej s upokojujúcim účinkom. Skúste pupalku alebo jojobu. 

  • Normálna pleť produkuje maz rovnomerne a netrápia ju žiadne problémy. Aj tento typ však uvíta pravidelnú hydratáciu. Vašim ideálnym spojencom bude arganový alebo jojobový olej. 

  • Pri zrelej pleti sa spomaľuje obnova rohovej vrstvy pokožky, tvorba kolagénu a činnosť mazových žliaz. Pleť stráca elasticitu a mladistvý vzhľad. Mali by ste použiť olej s hydratačnými a regeneračnými účinkami. Výbornou voľbou je makadamový, marhuľový či šípkový. 

  • **Zmiešaná pleť**je kombináciou mastnej (nos, čelo, brada) a normálnej pokožky (spánky, líca). Ak ste majiteľom tohto typu pleti, uprednostnite napríklad marhuľový a arganový olej. 

  • **Všetkým typom pleti**prospejú univerzálne oleje – arganový alebo mandľový.

Oleje sú vhodné pre majiteľov akéhokoľvek typu pokožky – dokonca aj pre ľudí trpiacich akné a mastnou pleťou. Musíte len rozlišovať ich komedogenitu – intenzitu upchávania pórov, ktorá sa pohybuje na úrovni od 0 do 5. Oleje s nulovou hodnotou sú nekomedogénne – póry neupchávajú a nespôsobujú vznik akné. 

Účinky a použitie

Možnosti využitia olejov sú viaceré. Ošetríte si s nimi pleť, môžete ich použiť na masáž a hydratovanie celého tela (kokosový, mandľový olej) alebo vlasové zábaly a regeneráciu pokožky (avokádový, šípkový). Taktiež dokážu hojiť jazvy (ricínový olej). Niektoré druhy olejov (jojobový, tekvicový) dobre poslúžia aj ako prevencia vzniku strií

Oleje sa od seba odlišujú aj konzistenciou. Niektoré menia skupenstvo v závislosti od okolitej teploty (kokosový), iné majú vyššiu viskozitu a sú hutnejšie (ricínový) než ostatné (hroznový). 

Pri skúmaní jednotlivých možností sa môžete stretnúť aj s označením suchý/ľahký olej. Znamená to, že daný produkt sa rýchlo vstrebe do pokožky a nezanechá na nej mastný film (šípkový, sezamový, pupalkový, hroznový, avokádový olej). Na opačnej strane spektra stoja tzv. mokré/ťažké oleje, ktoré po nanesení nejaký čas zotrvávajú na povrchu kože a trvá im dlhšie, kým sa celkom vstrebú (jojobový, kokosový, mandľový, ricínový, marhuľový, baobabový). 

Nie všetky oleje však vyhovujú každej pleti a dokážu vyššie spomínané zázraky. Niektoré sú síce univerzálne a dobre poslúžia pleti, vlasom i pokožke celého tela, napriek tomu je však lepšie zvoliť produkt zameraný na riešenie špecifických ťažkostí. Z tohto dôvodu sa oplatí zoznámiť minimálne s tými najznámejšími a vybrať si ten, ktorý bude vyhovovať vašim potrebám.

Typ balenia

Spôsob, akým je olej zabalený, ovplyvní váš komfort pri jeho používaní. Olej v spreji sa ľahko nanáša i rozotiera. Aj to má však svoju nevýhodu. Výrobcovia ho zväčša odporúčajú nastriekať zo vzdialenosti niekoľkých desiatok centimetrov, čo v praxi znamená, že časť výrobku sa vždy rozprskne po okolí. Naopak, oleje vo fľaštičkách s pumpičkou predstavujú záruku presného dávkovania. Fľaštička s kvapkadlom umožňuje aplikovať prípravok presne tam, kde potrebujete. Menej presnou a pohodlnou formou dávkovania sú odlievacie fľaštičky. Táto možnosť je vhodná najmä na doplnenie menšieho balenia alebo pri aplikovaní oleja na väčšiu plochu.

Objem

Pred kúpou oleja tiež popremýšľajte o predpokladanej frekvencii jeho používania a objeme, ktorý spotrebujete. Predajcovia ponúkajú malé (5 ml) i veľké litrové balenia. Pokiaľ sa s olejmi len zoznamujete alebo skúšate nový produkt, najskôr si kúpte menšie balenie na otestovanie. Napriek všetkým odporúčaniam vám daný výrobok nemusí vyhovovať a bola by škoda vyhodiť veľké a drahé balenie. Pokiaľ však konkrétny olej už poznáte a viete, že vám prospieva, investujte do veľkého obalu. V takom prípade vás 1 ml vyjde v prepočte lacnejšie.  

Vždy venujte pozornosť dátumu exspirácie. Olej po záruke už nemusí disponovať deklarovanými vlastnosťami ani konzistenciou. Na obale neotvorených prípravkov sledujte maximálny dátum spotreby. Po otvorení je smerodajné číslo v ikonke „téglika“, ktoré hovorí, do koľkých mesiacov po rozbalení musíte výrobok spotrebovať. 

olej ve spreji

Druhy olejov

  • Kokosový olej sa získava lisovaním dužiny zrelých kokosových orechov kokosovníka obyčajného. Uplatnenie nachádza nielen v kozmetickom priemysle, ale aj v potravinárstve. Rozpúšťa sa pri teplote 23-26 °C. Pokiaľ je nižšia, býva tuhý a ťažšie ho aplikujete, takže nejaký čas potrvá, kým na teplej pokožke povolí. Kokosový olej obsahuje mastné kyseliny, ktoré prenikajú hlboko do pokožky. Predstavuje ideálnu voľbu pri ošetrovaní pleti, boľavých bradaviek, zaparenín, popraskaných pier, odličovaní, holení alebo pri vlasových zábaloch. 

  • Avokádový olej vzniká pri lisovaní sušenej dužiny avokáda. Je plný vitamínov A, D a E, vhodný na starostlivosť o suchú, citlivú a unavenú pleť so sklonmi k zápalom. Oplýva regeneračnými a zvláčňujúcimi účinkami. Pleti dodáva živiny a obnovuje ju. Pomocou oleja z avokáda možno zmäkčiť stvrdnutú koži , ošetriť lupienku a neurodermatitídy.

  • Mandľový olej pochádza z vylisovaných sladkých mandlí mandle obyčajnej. Obsahuje vitamíny A, E a F i minerály (draslík, vápnik, horčík). Vyniká protizápalovými a upokojujúcimi vlastnosťami , môžete ním ošetriť drobné poranenia. V pokožke uzamyká vlhkosť, takže je vhodný na každodennú starostlivosť o všetky typy pleti. 

  • Ricínový olej sa vyrába lisovaním prudko jedovatých semien ricínu obyčajného. Po vylisovaní sa olej zahreje, aby došlo k odstráneniu jedu. Následne ho síce možno využiť na kozmetické účely, ale nie je vhodný na konzumáciu. Pozostáva z kyseliny ricínolejovej, ktorá mu dodáva charakteristickú viskozitu a zároveň regeneračné a posilňujúce vlastnosti. Z tohto dôvodu sa olej osvedčuje ako súčasť starostlivosti o pokožku celého tela, vlasov i nechtov. Taktiež ním ošetríte staré aj čerstvé jazvy. 

  • Arganový olej, známy aj ako „marocké zlato“, pochádza zo semien plodov arganovníka – stromu pripomínajúceho olivovník. Ide o univerzálny prostriedok zmierňujúci prejavy starnutia, vyživujúci a hydratujúci suchú pokožku. Pomáha aj mastnej pleti a ľuďom trpiacim akné. Zvláčni a zároveň reguluje tvorbu kožného mazu. Arganový olej je vhodný aj pri starostlivosti o vlasy, ktoré hydratuje. Výsledkom je hebká a lesklá koruna krásy. Za nevýhodu tohto oleja možno považovať jeho nie príliš atraktívnu vôňu. 

  • Hutný makadamový olej sa získava lisovaním makadamových orechov. Rýchlo sa vstrebáva. Suchej pokožke navracia pružnosť a vláčnosť, spomaľuje starnutie pleti a veľmi sa osvedčuje aj v oblasti vlasovej kozmetiky. Vlasy zanechá hebké, jemné a lesklé. 

  • Jojobový olej vlastne nie je olej v pravom slova zmysle. V skutočnosti ide o kvapalný vosk lisovaný z plodov jojoby čínskej – púštneho kríka. Jeho zloženie pripomína kožný maz, vďaka čomu je vhodný aj pre ľudí s citlivou pokožkou. Pomáha tiež pri starostlivosti o namáhanú pokožku – ako prevencia vzniku strií. 

  • Pupalkový olej vzniká lisovaním semienok pupalky dvojročnej. Predstavuje bohatý zdroj omega-6 mastných kyselín a nenasýtenej kyseliny gama-linolovej. Aj tento prípravok nachádza uplatnenie v starostlivosti o namáhanú, citlivú a suchú pokožku. Urýchľuje hojenie popálenín a zápalov. Dokáže liečiť lupienku a atopický ekzém. 

  • Konopný olej je výsledkom lisovania konopných semienok. Pôsobí protizápalovo a môžete ním ošetrovať pleť trpiacu akné alebo ekzémom. Známe sú tiež jeho priaznivé účinky na pokožku postihnutú lupienkou. Zvlhčuje, redukuje tvorbu kožného mazu a neupcháva póry. Taktiež zlepšuje pružnosť pleti. 

  • Šípkový olej sa teší veľkej obľube vďaka svojim silným regeneračným vlastnostiam. Osvedčuje sa ako súčasť každodennej starostlivosti o zrelú pleť. Navracia jej pružnosť a vypĺňa vrásky. Pomáha i pri hojení jaziev a v prípade dlhodobého používania zjednocuje farebný odtieň pokožky a eliminuje pigmentové škvrny. 

  • Hroznový olej vzniká lisovaním semienok z hrozna. Určite oceníte jeho výnimočné regeneračné účinky i podporu tvorby kolagénu, ktorý sa stará o pružnosť pleti a jej mladistvý vzhľad. Hojí drobné rany a jazvy. Hroznový olej neupcháva póry, takže ho využijú aj majitelia mastnej pleti. 

  • Zdrojom levanduľového oleja sú kvety levandule. Upokojuje, dezinfikuje, urýchľuje proces regenerácie a lieči poranenia aj akné. Disponuje miernym vysušujúcim účinkom – preto je vhodný pre mastnú pokožku. Nemali by však po ňom siahať ľudia s citlivou pleťou alebo trpiaci alergiami. Mohol by u nich vyvolať podráždenie. 

  • Rakytníkový olej, lisovaný z plodov rakytníka, má mimoriadne pozitívny vplyv na suchú a starnúcu pokožku, ktorú vyživí a zregeneruje. Zvyšuje odolnosť citlivej pleti a oplýva hojivými účinkami pri akné a ekzémoch. Okrem toho má veľmi nízky komedogénny stupeň, takže neupcháva póry a nespôsobuje vznik nových pupienkov. Rakytníkový olej možno použiť aj na vlasové zábaly. Nájdete v ňom ideálny prostriedok nielen pre pokožku, ale i vlasy. 

  • Tea tree olej (známy aj ako čajovníkový) ponúka dezinfekčný a antibakteriálny efekt. Vysušuje pupienky a podporuje ich hojenie, čím pleť udržiava v rovnováhe. Obmedzuje produkciu kožného mazu a prispieva k vyváženosti mastnej pokožky. Nakoľko vysušuje, nehodí sa pre osoby s citlivou a suchou pleťou. 

  • Marhuľový olej sa získava extrakciou alebo lisovaním marhuľových jadier za studena. Dokonale sa postará o vašu pokožku. Čistí, pôsobí proti zápalom a zároveň hydratuje. Nájdete v ňom ideálneho pomocníka v oblasti starostlivosti o suchú pleť. Tlmí zápal, eliminuje vrásky a celkovo zmierňuje prejavy starnutia.

olej nuxe

Spôsob spracovania oleja

Nerafinovaný olej, čiže lisovaný za studena, je čistý – neodstraňujú sa z neho žiadne látky. Tuky, z ktorých sa vyrábajú, vznikajú pri lisovaní semien a plodov rastlín. Lisovaním za studena sú získavané kvalitnejšie oleje. Obsahujú totiž viac vitamínov, minerálov, antioxidantov a kyselín. Oleje lisované za tepla nachádzajú uplatnenie skôr v technickej oblasti. 

Rafinovanie predstavuje technologický postup, v rámci ktorého sa vstupná látka zbavuje nečistôt, vône, farby a iných nežiaducich látok. Týmto spôsobom sa odstraňujú fosfolipidy (látky spôsobujúce slizkosť) a voľné mastné kyseliny. Vznikajú pri tom odpadové látky (kal), ktoré sú ďalej využívané pri výrobe mydla. Z niektorých olejov sa eliminujú i látky stojace za ich vôňou a chuťou. Tento proces je známy ako dezodorácia. Mnohé oleje na trhu nájdete v prirodzenej aj v dezodorizovanej podobe. 

Prívlastok Bio patrí produktom vyrobeným v zmysle zásad ekologického poľnohospodárstva – rastliny sa pestujú čisto prírodným spôsobom, bez použitia chemikálií, hnojív a pesticídov.  Často bývajú omnoho kvalitnejšie a šetria životné prostredie. 

NonGMO znamená, že výroba oleja sa zaobišla bez geneticky modifikovaných rastlín.

Rady

Používanie a aplikovanie oleja

Oleje samy o sebe nemajú hydratačné schopnosti. Dokážu však v pokožke uzamknúť vodu. Z tohto dôvodu ich nanášajte na čistú a navlhčenú pokožku či vlasy. Ak siahnete po suchom oleji, ihneď sa vstrebe. Mokrým olejom musíte v tomto smere dopriať trochu času. Po aplikovaní oleja sa hneď neobliekajte a ani si nenanášajte ďalšie prípravky. Pokiaľ máte ráno naponáhlo a nemôžete čakať, pokým olej vsiakne do pokožky, využívajte ho radšej ako súčasť nočnej starostlivosti o pleť. Na tvár postačí naniesť len pár (4-5) kvapiek. Ak to preženiete, nevstrebe sa a zostane na povrchu pokožky. 

Oleje predstavujú multifunkčné prostriedky, ktoré vám pomôžu aj s odličovaním a čistením pokožky. Stačí nakvapkať zopár kvapiek na navlhčený kozmetický tampón a hravo odstránite aj vodoodolný make-up. 

Rastlinné oleje sa osvedčujú aj pri starostlivosti o vlasy. Môžete ich využiť dvojakým spôsobom – bez oplachovania vodou alebo vo forme vyživujúceho zábalu. 

V prvom prípade naneste trochu oleja na končeky vlasov a nechajte voľne vyschnúť alebo použite fén. Čo sa týka jeho množstva, buďte striedmi, inak vlasy zostanú mastné.  Pokiaľ chcete vyskúšať vyživujúci zábal, väčší objem oleja votrite do umytých vlasov a pokožky hlavy. Dôkladne premasírujte, aby olej obalil každý vlas. Nechajte pôsobiť aspoň dve hodiny (ideálne celú noc) a následne umyte jemným prírodným šampónom.

Výroba domáceho oleja

Olej si b priebehu niekoľkých minút poľahky pripravíte aj v pohodlí domova. Zaobstarajte si však výkonný lis na olej a veľké množstvo semienok a orechov. Omnoho jednoduchšia je domáca výroba aromatizovaného oleja. Vybraný druh (napríklad mandľový či marhuľový) zmiešajte s niekoľkými kvapkami esenciálneho (vonného) oleja. Výsledný produkt v sebe spája blahodarné účinky základného oleja s arómou esenciálneho.